برگزاری دوره آموزشی طرح کهاب در جایگاه های سوخت

به منظور آشنایی شرکت های صاحب نشان در اجرای مراحل مختلف طرح کهاب در جایگاه های سوخت، یک دوره آموزشی در این خصوص در آموزشگاه اندیشه ونک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، فرهاد عبدالله پور مجری طرح کهاب، در این دوره ضمن معرفی اهداف و سیاست های اجرای این طرح، آموزش های فنی مراحل مختلف اجرای این طرح را در جایگاه های سوخت برای حاضرین تشریح کرد.

در پایان این دوره آموزشی همچنین پس از توضییحاتی در خصوص معرفی سیستم بازیافت بخار بنزین و شیوه نامه اجرای طرح کهاب، جلسه پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان مدیریت بازرگانی این شرکت برگزار شد.

گفتنی است، با توجه به استقبل خوب شرکت های صاحب نشان، امید است، با تداوم این دوره آموزشی، اقدام اساسی در راستای تسریع اجرای این طرح در جایگاه های سراسر کشور انجام شود.


شصت و ششمین پمپ بنزین استان البرز راه اندازی شد

(دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶) ۰۹:۵۴

​معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه البرز از راه اندازی شصت و ششمین جایگاه عرضه بنزین در حسن آباد کرج خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه البرز، نوروزی در این خصوص، گفت: این پمپ بنزین با مشارکت شهرداری کرج و بخش خصوصی احداث شده که دارای سه سکو بنزین شش تلمبه و ۲۴ نازل عرضه بنزین است و توان ذخیره سازی میزان قابل قبول فرآورده نفتی را دارد.

وی افزود: این پمپ بنزین در زمینی به مساحت ۶۰۰ مترمربع و با سرمایه گذاری مبلغی معادل بیست میلیارد ریال( بدون هزینه زمین) در بخش حسن آباد شهرستان کرج راه اندازی شده است.

نوروزی اشاره کرد: این پروژه از جمله طرحهای اشتغالزایی بوده که با احداث آن ۱۲ نفر بطور مستقیم مشغول بکار شده اند و از مهمترین اهداف احداث این جایگاه توسعه خدمات دولت، ایجاد اشتغال، کاهش مسیرهای سوخترسانی جهت خودروها، کاهش صف انتظار سوخت گیری در هسته مرکزی شهر کرج و استفاده از توان بخش خصوصی برای ارائه خدمات مطلوب و آسان به شهروندان می باشد.

 


افتتاح جایگاه


اجرای طرح ایجاد شرکتهای زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی در زنجان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان از اجرای طرح ایجاد شرکتهای زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان، محمود آقا محمدیان از اجرای طرح شرکتهای زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی در استان خبر داد و افزود: این طرح از طریق دو جایگاه شهید داعی و میلاد در استان آغاز و این دو جایگاه از طریق شرکتهای صاحب نشان اقدام به خرید و توزیع فرآورده می کنند و در ادامه نیز جایگاههای ایرانیان و عظیم نیز به طرح اضافه شدند که البته شایان ذکر است جایگاههای مربوطه تحت پوشش ناحیه مرکزی می باشند .

آقا محمدیان در ادامه به دلایل اجرای طرح اشاره و تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح در وهله اول الزام به اجرای سیاستهای کلان حاکمیتی، کاهش تصدی گری دولت، افزایش فعالیت بخش خصوصی و کمک به توسعه رشد اقتصادی بوده است و نیز می توان دلایلی دیگر از جمله رفع محدودیت های بودجه ای در افزایش میزان کارمزد با اجرای حق العمل کاری و بستر سازی مناسب جهت جداسازی قیمت فرآورده از خدمات توزیع سوخت را از مزایای این طرح برشمرد.

مدیر منطقه همچنین در خصوص وظایف شرکتهای زنجیره ای توزیع نیز اظهار کرد: شرکت های صاحب نشان وظیفه خرید و حمل سوخت از محل انبارهای اصلی شرکت ملی پخش، توزیع به موقع آن در جایگاههای تحت پوشش و همچنین مسئولیت کمیت و کیفیت عرضه فرآورده های نفتی در هرجایگاه تحت پوشش را با رعایت استاندارد های مشخص بر عهده دارند و در نهایت اینکه هدف اصلی راه اندازی طرح ارتقاء رفاه و ایمنی و افزایش کیفیت خدمات قابل ارائه به مصرف کنندگان است.

وی به مزایای حاصل از اجرای طرح اشاره داشت و افزود: گسترش شبکه توزیع همراه با توجیه اقتصادی، بکارگیری فناوری های جدید در احداث نقاط عرضه، ایجاد وفاداری مشتریان، فراهم کردن بستر خروج از نرخهای تکلیفی و جداسازی هزینه عرضه و خدمات از نرخ فرآورده با اجرای این طرح ممکن می شود.

مدیر منطقه در انتها گفت: امید است با اجرای این طرح ارتقای رفاه مشتریان، حمایت از حقوق مصرف کنندگان با مدیریت موثر بخش خصوصی در فرآیند سوخترسانی، کاهش نقش دولت در تصدی گری توزیع فرآورده و نیز توانمند سازی و حمایت از توسعه بخش خصوصی را شاهد باشیم .


اهم وظایف امور بازرگانی عمده

اهم وظایف آن اجرای طرح احداث جایگاه در قالب شرکتهای برند (برندسازی)،اجرا و پیگیری احداث جایگاه های تک سکو و کوچک بر حسب کاهش هزینه و صرفه اقتصادی در کلانشهرها و  شهرهای تک جایگاه ، بروز رسانی و تدوین دستور العمل اجرائی و نظارتی طرح درجه بندی جایگاههای عرضه سوخت ،پیگیری و تهیه گزارش و تصویب کارمزد مجاری عرضه در مراجع ذیربط ،تدوین دستورالعمل پرداخت کارمزد و اعلام به مناطق پس از حصول اطمینان  از حفظ شاخصها و با تائید بازرگانی منطقه ، نظارت بر عملکرد فروش فرآورده در مرزها و  اتخاذ راهکارهای مناسب جهت افزایش فروش فرآورده در مرزها به منظور ایجاد درآمد و پیشگیری از قاچاق ،تهیه و تدوین متون قراردادی فروش با ارگانهای مختلف مصرف کننده و نظارت بر اجرای دقیق قراردادها، همکاری در جهت ارتقاء کیفیت سامانه های خدماتی تجارت آسان و سامانه فروش به مصرف کنندگان عمده، تهیه و تدوین دستورالعمل شناسایی و ارزیابی و عملکردی شرکتهای صاحب صلاحیت (برند)،


اجرای طرح برندینگ برای دولت بار مالی نخواهد داشت

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره اخباری مبنی بر این‌که اجرای طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت برای دولت بار مالی خواهد داشت، توضیح داد: افزایش بار مالی دولت را به شدت تکذیب می‌کنم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، سید محمد رضا موسوی خواه  تاکید کرد: در این طرح هیچ هزینه‌ای به دولت تحمیل نمی‌شود، بلکه گردش هزینه‌ها تغییر می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: در واقع هزینه‌ای که به صورت تجمعی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پرداخت می‌شده با اجرای طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت خرد خواهد شد.

به گفته وی، هم‌اکنون به‌طور میانگین ۴۰ تومان کارمزد داده می‌شود که با اجرای طرح این میزان ثابت خواهد ماند، حق تبخیر بنزین هم‌اکنون ۴۵ ریال است که با اجرای طرح ۴۲ ریال خواهد شد و مالیات بر ارزش افزوده که از قیمت فرآورده پرداخت می‌شود ۵۹ ریال خواهد بود.

موسوی خواه افزود: مبلغی به عنوان حق نشان پرداخت می‌شود که برای پرداخت آن وظیفه تعیین کرده‌ایم و شرکت‌ها باید کهاب، دیسپچینگ، زیباسازی و ایمن‌سازی و ارائه‌ خدمات مطلوب به نفع مردم را انجام دهند.

موسوی‌خواه با تاکید بر این‌که اجرای طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت سبب اخراج یا تعدیل نیرو در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز نخواهد شد، عنوان کرد: تا زمانی که در اجرای این طرح به بلوغ برسیم به تعداد زیادی نیرو نیاز داریم.

وی افزود: هم اکنون ۹۲ انبار و ۱۲۵ تاسیسات داریم که بیش از ۹ هزار نفر در این تاسیسات فعالیت می‌کنند و از تعداد آنها کم نخواهد شد.

 

امیدواری برای افزایش شمار شرکت‌های صاحب نشان

موسوی‌خواه با اشاره به درخواست ۸۵ شرکت برای مشارکت در طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت اظهار کرد: امیدواریم این تعداد از ۸۵ شرکت کنونی به ۱۲۰ مورد افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره مشارکت شرکت‌های خارجی در طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای سوخت گفت: اگر قوانین اجازه دهد شرکت‌های خارجی در این طرح شرکت خواهند کرد.

به گفته وی، هدف اصلی این است که جایگاه‌داران قادر باشند به صورت مستقل‌تر عمل کنند؛ در این‌ که همه شرکت‌ها، نخست دارای توانمندی‌های لازم باشند، تردید وجود دارد، اما به مرور زمان فقط شرکت‌های توانمند ماندگار خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره آینده اجرای این طرح گفت: در صورتی که سوخت از سوی شرکت‌های زنجیره‌ای عرضه شود، ممکن است به عنوان مثال برای جایگاه‌داری که در چابهار است، توجیهی نداشته باشد که سوخت را از بندرعباس تهیه کند و ترجیح دهد که از امارات وارد کند.

وی تاکید کرد: هم اکنون نوع فرآورده در جایگاه‌ها یکسان و از آن جا که عرضه سوخت یارانه ای است، قیمت‌ها هم از طریق دولت تامین می شود، اما برای رسیدن به توسعه پایدار باید از یک نقطه آغازی داشته باشیم.

به گفته موسوی‌خواه، اقدامی که در اثر اجرای طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت انجام می‌شود، نتیجه‌ آن می‌شود که تعدد فرآورده، کیفیت و قیمت فرآورده را ایجاد می‌کند.

موسوی خواه با طرح پرسش‌هایی از قبیل «تا چه زمانی مصرف کننده باید به جایگاهی برود که الزام و اجبار دارد؟ و هرچه که موجود باشد اجبارا خریداری کند؟»، «تا چه زمانی باید شاهد برخوردهای ناصواب باشیم، زیرا متصدی جایگاه انگیزه جذب مشتری ندارد؟»، ادامه داد: با این طرح می‌شود در کوتاه مدت به جایی رسید که کارگر جایگاه اگر فروش داشت، درآمد نیز داشته باشد و اگر بخواهد درآمد داشته باشد، باید حقوق شهروند را به‌طور حتم رعایت کند.


برگزاری نشست خبری مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با خبرنگاران و نمایندگانی از اصحاب رسانه

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران امروز، دوشنبه ( ۱۱ دی ماه ۱۳۹۶ ) طی نشستی با خبرنگاران و نمایندگانی از اصحاب رسانه پیرامون طرح ایجاد شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، سید محمدرضا موسوی خواه ضمن تشریح اهداف شکل گیری شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت (برند) ، گفت: هدف نهایی رفاه و رضایتمندی مردم است و این طرح براساس اصل ۴۴ قانون اساسی و در چارچوب چابک سازی سازمان ها و شرکت های دولتی،  باید به بخش خصوصی واگذار شود.


بیشترین فایده اجرای طرح ایجاد شرکت های زنجیره ای توزیع عاید عامه مصرف کنندگان خواهد شد

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمان در دیدار با نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تشریح گزارشی از اجرای طرح ایجاد شرکت های زنجیره ای توزیع، خواستار حمایت از حقوق مصرف کنندگان فرآورده های نفتی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمان، جعفر سالاری نسب در این دیدار گفت : با اجرای این طرح، مردم بر اساس خدمات ارائه شده انتخاب خواهند کرد که از کدام جایگاه توزیع کننده سوخت خدمات بگیرند و این موضوع ما را به استاندارد های جهانی نزدیک خواهد کرد.

سالاری نسب تصریح کرد : موضوع طرح شرکت های صاحب نشان به جد مورد مطالعه قرار گرفته است و در نهایت اجرا خواهد شد که بیشترین منفعت نصیب مصرف کنندگان فرآورده های نفتی خواهد شد.

در این دیدار محمدرضا پور ابراهیمی نماینده منتخب مردم و کرمان و راور نیز طی سخنانی به لزوم ارتقای کیفیت خدمت رسانی به مردم استان تاکید کرد و خواستار ارایه جزییات اجرای طرح شرکت های صاحب نشان شد.


گردهمایی شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت در مجتمع آموزشی اندیشه

به منظور تعامل، هماهنگی، ارتباط و انتقال اطلاعات، شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت در مجتمع آموزشی اندیشه گردهم آمدند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در این گردهمایی اکثر شرکت هایی که به عنوان شرکت های صاحب نشان تاسیس شده اند، حضور داشتند که به منظور همدلی، تعامل و همراهی بیشتر در زمینه اجرای طرح باهم به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نمایندگان و مدیران شرکت های صاحب نشان در این گردهمایی ضمن معرفی شرکت و سوابق کاری خود در زمینه های مختلف، درباره مسایل و موارد پیش رو تشریک مساعی کردند.

همچنین مدعوین با مرور دستورالعمل و شیوه نامه ها، راهکارهای جدیدی را در راستای هر چه بهتر اجرا شدن طرح ارایه دادند و مقرر شد ضمن استمرار اینگونه نشست ها در جهت شفاف سازی و انسجام بیشتر، انجمنی از سوی شرکت های صاحب نشان تشکیل شود تا نسبت به جمع آوری نقاط قوت و ضعف طرح و بررسی آن تا حصول نتیجه اقدام کنند.

اجرای پروژه های مهم از جمله جمع آوری بخارات بنزین ( طرح کهاب )، طرح دیسپچینگ، حق حمل برای شرکت های حمل و نقل و شرکت های زنجیره ای از جمله مواردی بود که در این گردهمایی بررسی و به آن پرداخته شد.

گفتنی است،  از تعداد ۸۵ شرکتی که تاسیس شده‌اند، نه شرکت پالایشی، سه شرکت موزع گاز مایع، ۱۳ شرکت در زمینه حمل و نقل، پنج شرکت فعال در حوزه سی ان جی هستند و ۴۷ شرکت نیز صاحبان مجاری عرضه‌ هستد که وارد این طرح شده‌اند.